top of page

Lider: między motywacją a inspiracją


Jak to się dzieje, że ludzie w różny sposób rozumieją stawiane im cele zawodowe, realizują je odmiennie i z różnym skutkiem? Odpowiedź jest prosta, a jednocześnie dość złożona. Każdy człowiek jest bowiem unikatową mieszanką genów oraz elementów społecznej i kulturowej rzeczywistości. Nasza osobowość kształtuje się przez całe życie, choć jej największy dynamiczny rozwój to moment, gdy mamy 12-13 lat. To czas socjalizacji i doświadczania wielu bodźców, a także moment, w którym kształtuje się jeden z naszych najważniejszych fundamentów, a mianowicie postawa wobec samego siebie. Na to, co o sobie myślimy i to w jaki sposób działamy, wpływają nie tylko nasze geny, ale także środowisko, w którym się wychowaliśmy i nawyki, które obserwowaliśmy u bliskich nam osób. Niemniej ważne są nasze życiowe doświadczenia, które dokładają całkiem niemałą cegiełkę do naszej osobowości. Na tym właśnie polega nasza unikatowość jako ludzi - jesteśmy niezwykłą kombinacją różnorodnych cech, przyzwyczajeń, a w swojej podręcznej walizce każdy z nas nosi własny bagaż doświadczeń, przekonań i nawyków oraz wartości, które wyznajemy.

Pracując z innymi tworzymy zespół, a zespół to wspólne cele. Cele realizowane, by organizacja i ludzie mogli się rozwijać. Jak realizować zatem cele, gdy współpracujemy z różnorodnymi osobowościami? Czy wydaje się to być niewykonalne? Otóż nie! Prosty przepis, od którego warto zacząć to sprawdzenie, jak ludzie rozumieją cel i co sprawi, że będą chcieli go zrealizować. To jest właśnie ten moment, gdy jako lider zespołu powinieneś uruchomić swoją uważność i obecność w zespole, któremu przewodzisz. Bardzo nie lubię używać słowa "powinieneś", ale pozwól, że w dalszej części opowiem Ci nieco o tym, co wyniknie z takiej postawy. Każdy z nas jest inny i przychodzi do pracy z zupełnie odmiennymi potrzebami. Jednego cel będzie motywował, drugiego zniechęci, a dla trzeciego będzie obojętny. Dlaczego? Bo każdy z nas ma inne wartości i inne potrzeby, które chce zrealizować. Zapewne nie raz słyszałeś od swojego pracownika, że chce podwyżkę. Bardzo często możemy wpaść w takim momencie w pułapkę twierdzenia, że pracownika będą motywowały pieniądze. Ale pieniądze nie są wartością samą w sobie, za pieniędzmi kryje się coś więcej. Potrzeba troski o najbliższych, potrzeba inwestowania w swoje hobby, potrzeba bycia niezależnym, potrzeba odkrywania świata napędzana ciekawością, a może potrzeba zakupu najnowszego modelu zegarka, bo otaczanie się nowinkami technologicznymi jest tym, co motywuje? Każda z tych potrzeb to wyznawana wartość i to wartości, w które wierzymy są naszym największym źródłem wewnętrznej motywacji. To dlatego tak ważne jest, by jako lider wiedzieć, co napędza Twoich ludzi do działania i co sprawia, że dzisiaj rano przyszli do pracy? Co ich inspiruje, a co wręcz przeciwnie - podcina im skrzydła? Co robią, dlatego, że chcą, a nie dlatego, że muszą sprostać oczekiwaniom szefa? Zapytaj ich o to, obserwuj, jak się zachowują, co mówią, w jakich sytuacjach i przy wykonywaniu jakich zadań na ich twarzach pojawia się autentyczny uśmiech, a w jakich sytuacjach przysłowiowo marnieją w oczach i mają trudność, by zrobić krok do przodu?

Czy Ty sam jako lider zadałeś sobie podobne pytania? Twoi ludzi są ogromnie ważni, ale nie zapominaj o sobie, bo jesteś częścią zespołu i jako lider masz także swoje specjalne, osobiste zadanie: inspirować innych do działania. A najbardziej inspirujący lider to ten, który wie, dokąd i dlaczego idzie oraz potrafi pokazać to innym. Ma przed oczami wizję, którą żyje, bo w jej realizacji widzi spełnienie swoich wartości, którym jest wierny i które stanowią jego siłę napędową do działania. Recepta na efektywność w realizacji celów jest tak naprawdę jedna: przestać aplikować wszystkim dokładnie ten sam lek, czyli przestać motywować wszystkich dokładnie tym samym. Klucz do sukcesu to zindywidualizowane podejście do każdego z Twoich pracowników poprzez ciągłe zdobywanie wiedzy o tym, co ich tak naprawdę napędza i jakie są ich wewnętrzne potrzeby.

Inspiracje:

  1. Ewa Jochheim, Iwona Kokoszka: Jak budować zaangażowane zespoły. RMP Polska Instytut Durkalskiego Sp. z o.o., Warszwa 2023

  2. Michał Czakon: Jak uczyć skuteczności siebie i innych. Centrum Dobrego Wychowania, Motycz 2019

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page